Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Sign In

Sign In



Sign Up
Sign in to follow this  
Adamix

IVs i EVs co to właściwie jest ? Warto przeczytać !

Recommended Posts

Witam !
W tymże poradniku pragnę wytłumaczyć graczom pojęcia: IVs i EVs oraz przedstawić w jaki sposób działa cały ich mechanizm. Zaczynajmy !

1. IVs ?
IVs - to z ang. Individual Values czyli na polski indywidualne (własne) wartości (statystyki). Na serwerze można je sprawdzić za pomocą komendy /ivs i slot poka , którego chcemy zbadać. (komenda dostępna tylko dla vip)

2. No dobra ! Wpisałem i wyskoczyły jakieś literki i liczby ! Co dalej ?
Każdy złapany przez nas pokemon posiada swoje własne IVs. Mówią nam one, o tym jaką wartość danej statystyki pokemon ten będzie miał na 100 poziomie. Wartości IVs: od 1 do 31 punktów. Im więcej punktów IVs pod daną statystykę tym więcej punktów statystyki będzie miał Twój towarzysz.

3. HP, Atak, Obrona ?! Na jaką IVs mam zwrócić uwagę ?!
Tutaj na początek odeślę Was do poradnika naszego Johny'ego, który wytłumaczył jak dobrać najlepszą naturę dla swojego poka (http://forum.pokemine.pl/viewtopic.php?f=7&t=548). Gdy już takowego złapiemy wpisujemy /ivs i slot. Należy spojrzeć na tę wartość IVs jaką daję natura !
Czyli przykładowo mamy takiego Scythera. Z poradnika podanego wyżej łatwo możemy wywnioskować, że najlepszą możliwą na niego naturą będzie Adamant. Szybki myk i już wiemy, że Adamant daje atak. Czyli wpisując /ivs i slot sprawdzać będziemy u Scythera atak ! Warto również sprawdzić drugą statystykę. Scytherowi przyda się również dużo obrony, gdyż jako Scizor będzie miał jej ponadto. Więc szybkim okiem sprawdzamy punkty IVs jakie ma na obrone. Im więcej punktów IVs ma dany pok , tym lepiej będzie się sprawował w późniejszych etapach !

4. EVs ?
EVs - z ang. Effort Values czyli na polski wartości zdobyte. Na serwerze można je sprawdzić za pomocą komendy /evs i slot poka , którego chcemy zbadać. (komenda dostępna tylko dla vip)

5. Znowu jakieś literki i cyferki ! Zaraz dostane oczopląsu !
Gdy już złapiecie poka z najlepszą naturką i dobrymi IVs. Czas na wbijanie EVs. Tzw. "evałki" to punkty, które wbijamy naszemu pokemonowi, poprzez zabijanie innych pokemonów. Zyskujemy w ten sposób wzrost statystyki. Przykładowo mając wspomnianego już wcześniej Scythera. Bierzemy go na /warp atak i zabijamy pokemony, które się tam respią zdobywając w ten sposób, jak sama nazwa warpu wskazuje, wzrost ataku. Komendą /evs możemy kontrolować ilość wbitych punktów pod daną statystykę.

6. No dobra ! I co ? Mogę wbijać tak w nieskończoność ?
Jasne, że nie ! Maksymalna ilość jaką można wbić pod JEDNĄ statystykę to 255 EV. Dodatkowo możemy wbić EV pod drugą statystykę. U naszego Scythera będzie to obrona i tu także maksymalna ilość to 255.

7. Ale te EVs tak wolno idą ... Da się coś zrobić ?
Item Macho Brace zwiększa ilość punktów EV jakie pok otrzymuje. Pozostaje tylko założyć na poka i jechane ! 😉

8. O nie ! Wbiłem nie pod tą statystykę co trzeba ! Co robić ?!
Tutaj na pomoc przyjdą Ci (z ang.) berry, czyli jagody. Na serwerze można je kupić w markecie. Cofają one niechciane przez nas punkty EV i dzięki temu można wbić je na nowo , już pod prawidłową statystykę.

9. Na koniec !
Jak widać to wszystko w pewien sposób się ze sobą łączy. Coś się może nie zgadzać, ale wybaczcie, jest 2:00 w nocy, a pewien Pajtryk postanowił stworzyć poradnik. Myślę jednak, że jakoś przybliżyłem nowicjuszy do poznania skomplikowanego mechanizmu EVs i IVs. Pozdrawiam ! 😉

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

Language
Theme
×
×
  • Create New...